Social Icons

.

Pages

Veremin En Büyük Kurtarıcısı

Her yıl artan verem hastaları için yeni bir umut ışığı doğdu. Erken teşhisle büyük ölçüde kurtulunabilir..

Manisa’nın Kula İlçesi Sağlık Grup Başkanı Dr. Rahşan Erkan, ihmal edildiğinde ölümcül bir hastalık haline gelen veremin, erken teşhis ile kolayca tedavi edilebildiğini söyledi.

Veremle Savaş Haftası dolayısıyla bir açıklama yapan Dr. Erkan, dünya nüfusunun yaklaşık üçte birinin tüberküloz mikrobu ile enfekte olduğunu belirtti.

Her yıl tahminen 8,9 milyon kişinin verem hastalığına yakalandığını kaydeden Dr. Erkan, veremin bir tek etkene bağlı ve tedavisi olmasına rağmen, dünyada en çok ölüme yol açan hastalık olduğunu dile getirdi. Üç haftadan fazla süren inatçı öksürük, balgam çıkarma, kilo kaybı, gece terlemesi, ateş, göğüs ağrısı, iştahsızlık, halsizlik ve kan tükürmenin veremin belirtileri olduğunu hatırlatan Dr. Erkan şöyle dedi:

"Verem basili insandan insana bulaşır. Öksürme, hapşırma, konuşma sırasında ortama yayılan gözle görülen veya görülmeyen damlacıklarla hastalık bulaşır. Veremli hastaların, havlu, çatal ve kaşık gibi kişisel eşyaları bulaştırıcı değildir. Genellikle tedaviye alınan verem hastalarının bulaştırıcı özelliği, tedavinin ilk ayından sonra ortadan kalkar. İnsandan insana bulaşan bir hastalık olduğu için korunmada temel prensip, hastalığı erken teşhis etmek ve hemen tedaviye başlamaktır. Verem hastalığının tanısı fizik muayene bulgularının yanı sıra akciğer grafisi, direkt balgam mikroskopisi ve balgam kültürü yapılarak konur. Genellikle akciğerlere yerleşen bir hastalıktır, ancak lenf bezleri, kemikler, böbrekler ve beyin zarlarında da görülebilir."

YILDA 17 BİN YENİ HASTA
Her yıl 1.7 milyon insanın verem hastalığından öldüğünü bildiren Dr. Rahşan Erkan, "Türkiye’de yılda yaklaşık 17 bin yeni verem hastası ortaya çıkmaktadır. 2010 yılında Verem Savaşı Dispanserlerine kayıtlı toplam tüberküloz vaka sayısı 16 bin 551, yeni vaka sayısı 15 bin 183’tür. Bu hastaların yüzde 60’ı erkek yüzde 40’ı ise kadındır" bilgisini verdi.
Kaynak.7gunsaglik
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...