Social Icons

.

Pages

Beyin Faaliyetleri Futbolcuyu Nasıl Etkiliyor: Messi Örneği

Başarılı futbolcu Messi’nin işindeki bu başarısının sırrı beyin faaliyetlerinde gizli.. Nasıl bir aktivite ve işlevle bu hareketler ortaya çıkıyor?

Barcelona futbol takımının yıldız oyuncusu Lionel Messi’nin kıvrak çalımları, beyin faaliyetleriyle ilgili olabilir.

İngiltere Brunel Üniversitesi tarafından, profesyonel ve amatör futbolcular üzerinde yapılan araştırma, profesyonel oyuncuların, amatörlere oranla beyinlerinin birçok noktasını aynı anda daha randımanlı kullanabildiğini ortaya koydu.

Araştırmada, tecrübeli futbolcuların, kendilerinden topu kapmaya çalışan rakiplerine karşı içgüdüsel olarak daha uyanık ve atik olduğu belirtildi. Tecrübeli oyuncuların, kontratakta topu hızlıca çalarak ne yöne gideceklerine çok daha çabuk karar verdiği ifade edildi. Araştırma kapsamında, beyinleri MR yöntemiyle görüntülenen tecrübeli futbolcuların motor becerilerinin, amatörlere oranla daha fazla geliştiğinin açıkça görüldüğü kaydedildi.

Profesyonel futbolcularda görülen motor becerilerdeki artışın, yoğun ve sıkı antrenmanlarla ilgili olduğu tahmin ediliyor.

Bir sonraki araştırmada ise, profesyonel futbolcuların beyinlerinin, rakibinin hareketini zamanla nasıl tahmin edebilir hale geldiğinin gözleneceği ifade edildi.

Araştırma, Sport and Exercise Psychology dergisinde yayımlandı.
Kaynak.7gunsaglik
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...