Social Icons

.

Pages

Kadınlarda Diyabet Riskini Azaltmanın Yolları

Araştırmalara göre aerobik egzersizleri ve ağırlık çalışması ile kas yapmak, kadınlarda diyabeti önlüyor.

Kas güçlendirme egzersizleri bu konuda yararlı. Yoga, germe, tonlama ve benzeri aktiviteler orta yaşlı kadınlarda tip 2 diyabet riskini azaltıyor. Doktorunuzla bir plan yapıp düzenli egzersiz yapmanız öneriliyor. İleriki yaşlarda diyabet çok zorlar bunu şimdiden önlemek gerek. Haftada en az hafif ve orta tempoda 150 dakikalık egzersizler öneriliyor.

Hastalık durumu, beden kitle endeksi, sigara durumu, menopoz ve ilaç kullanımı durumları da inceleniyor ve bunlar da diyabete sebep olabiliyor. Tabii aile öyküsü ve alınan hormonal tedaviler de bunlara etken. Belirtilen miktarda kas egzersizi yapan kadınlarda belli bir sürenin sonunda diyabet riskinin %67 oranında azaldığı görülmüştür.

Bunun 20 dakika kadarı kas güçlendirme ağırlık çalışmasıdır. Spor yapmak her yaşta sağlığı korur hastalıkları önler veya azaltır. Daha az miktarda spor yapanlarda %30 azalma gözlenmiştir. Fiziksel aktiviteler kadınlarda orta yaş ve sonrasındaki osteoporoz, menopoz, diyabet, kalp ve kanser gibi riskleri kesinlikle azaltır.
Kaynak.7gunsaglik
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...