Social Icons

.

Pages

Bahar Alerjisi Nedir, Nasıl Korunulur?

Op. Dr. Coşkun Şanverdi, ilkbahar aylarında çok sık görülen ve günlük yaşamı olumsuz etkileyen bahar nezlesinden, basit önlemler alarak korunmak mümkün diyor..

Alerjik rinit olarak da bilinen bahar nezlesi; aksırık, burun akıntısı, gözlerde kızarma ve sulanma ile kendini belli ediyor. İçinde bulunduğumuz bahar aylarında en sık görülen rahatsızlıkların başında gelen bahar nezlesi, nüfusun yüzde 20'sini etkiliyor. Alerjik rinit; ortamda bulunan polen, hayvan tüyleri ve toz parçacıklarının nefes alma sırasında buruna alınmasıyla oluşuyor. Bu maddelerin burnun iç yüzeyine yapışması ile alerjene karşı hassasiyeti olan kişilerin burnunda mikrobik olmayan bir iltihap oluşuyor.

SABAHLARI DIŞARIYA ÇIKMAYIN
Rinoest Klinik'ten Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Coşkun Şanverdi, bahar nezlesinden korunmak için yapılabilecekleri şöyle anlatıyor: "Alerjik rinit tedavisinde temel yöntem, alerjiye neden olan maddelerden korunmaktır. Polen alerjisinde bu pek kolay değildir ve tam olarak gerçekleştirilemez. Polenlerin en fazla uçuştuğu sabahları saat 05.00 ile 10.00 arasında açık havaya çıkılmaması, alınacak en temel önlemdir."

AĞZI VE BURNU KAPATAN BİR MASKE KULANIN
Ağzı ve burnu kapatan bir maske kullanmak, otomobil kullanırken camları kapalı tutmak, sokakta şapka ve gözlük kullanmak, gözlükleri her gün yıkamak; bahar alerjisine karşı alınabilecek önlemlerden birkaçı.... .Kaynak.7gunsaglik
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...