Social Icons

.

Pages

Yüksek Tansiyon Belirtileri, Nedenleri, Tedavileri

Yüksek kan basıncı veya hipertansiyon yüksek basınç arterlerde gerginlik anlamına gelir. Arterler tüm doku ve organlara kan taşıyan damarlardır. Gerilim ve stres kan basıncını artırır.

Normal kan basıncı 120/80 altında, 139/89 a kadarki kan basıncı hipertansiyon, 140/90 üzeri yüksek kan basıncıdır. Yüksek tansiyon tanısının erken konulması önemlidir. Diğer hastalılara yol açabilir.

Kalp hastalığı, böbrek hastalığı, damar sorunları, göz sertliği, beyin hasarı gibi. Yüksek tansiyon günümüzde hâlâ beyin damarlarındaki tıkanıklık ve kanamalar açısından başlıca risk faktörüdür.

Günümüzde fazla yan etkisi olmayan, buna karşılık son derece etkili ilaçlar vardır. Son yıllarda bu tedaviler sonucunda kan basıncının düşürülmesiyle kalp ve damar hastalıklarına yakalanma ve bu hastalıklardan ölme oranının belirgin ölçüde azaldığı kanıtlanmıştr. yüksek tansiyon hâlâ ölüme neden olabilmektedir.

Bunun nedeni bazen hastanın ihmalkarlığı nedeniyle hekim kontrolünden geçmemesidir. Tanı konması için kan basıncı 20 dakika dinlenmenin ardından ölçülmelidir; birbirinden farklı zamanlarda yapılan üç ayrı ölçümde de kan basıncı yüksek çıkıyorsa yüksek tansiyon tanısı konabilir.

Sigaradan, aşırı kilodan, kendini yormadan, gerilim ve stresten uzak durulmalıdır.
Referans.7gunsaglik.com.tr
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...