Social Icons

.

Pages

Vitamin ve Mineral Takviyeleri Nasıl Kullanılmalı?

Dikkatli kullanmak gereken bu takviyeler aşırıya kaçıldığında ya da gereksiz kullanıldığında hastalıklara yol açabiliyor. Uzmanlar bu haplar konusunda uyardı.

Uzmanlardan "Birbirinden albenili reklamlarla pazarlanmaya çalışılan vitaminler kabusunuz olmasın" uyarısı geldi. Zira reçetesiz satılabilen vitamin ve mineral takviyelerinin aşırı kullanımı, ciddi rahatsızlık ve zehirlenmelere yol açabiliyor.

Vücutta sentezlenemeyen vitaminler, besinlerden sağlanıyor. Eksiklik durumunda, doktor kontrolünde uygun dozda tüketilmesi gerekiyor.

Vitamin ve mineraller reçetesiz satılıyor.  Eczacı Enis Özkan bu konuda,  “Bazı hastalar var bu şekilde, kendinde sürekli bir vitamin eksikliği olduğunu düşünen. Ama ne kadar eksik olduğunu tahlil yaptırmadan bilemezsiniz” diyor.

Vitamin eksikliği gibi fazlalığı da zararlı…

Bu konuda önemli uyarılarda bulunan Besleme ve Diyet Uzmanı Mehlika Öktem, "Günde 5-6 tane vitamin kulanan ya da mineral ek takviye kullanan insanlarımız var. Fakat bilelim ki bunların toksik dozları vardır. Özellikle A vitamini, D vitamini, E vitamini ve K vitamini yağda eriyen vitaminlerdir, vücut tarafından depolanabilirler" diye konuştu.

Depolanan vitaminler, böbrek taşı, damar sertliği, uyku bozukluğu gibi pek çok soruna yol açıyor.

Uzmanlar, vitamin ihtiyacını karşılamanın en ucuz ve sağlıklı yolunun taze sebze ve meyve tüketmekten geçtiğini ifade ediyor.
Referans.7gunsaglik.com.tr
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...